Ži, smej sa, tancuj!


Projekty na hodinách kurzov 2016/2017

22.07.2017 17:34

Na hodinách kurzov v školskom roku 2016/2017 odzneli aj krásne prednášky a ukážky základov indického šermu s talwarom, základov sebaobrany, hypnotický tradičný japonský tanec s vejármi, rytmická náuka indických tancov (kathak a bharatanatyam) a takisto neodmysliteľný slovenský folklór. Tento rok takisto zažíva prvotný rozmach aj Nashitin Ágnijin tanec. Nuž poďme si spoločne prejsť všetky tieto špeciálne hodiny.


Základy indického šermu s talwarom

Talwar je typ krásnej, zahnutej indickej šable. Ten, ktorý sa Nashite podarilo zohnať, vážil síce takmer kilo (pretože konkrétne tento kus z Pakistanu je určený na tanec so šabľou, nie na boj - väčšia váha má lepšiu zotrvačnosť), no základy sa s ním naučiť dali. Dievčatá sa naučili základné seky, body a obrany s krásne zdobenou šabľou našej lektorky a niektoré to oslovilo až tak, že po najbližšie štúdium by sa radi venovali práve tancu so šabľou. Nuž teda držíme palce!


Základy sebaobrany

Hodina sa niesla v bojovom duchu. Viedli ju spoločne Móhiní s Nashitou, ktoré robili aj názorné ukážky. A hoci bol celkom vtipný pohľad na dve klbčiace sa lektorky v tanečnej triede, dievčatá si z hodín okrem smiechu odniesli aj najrozličnejšie vyšmykovacie hmaty, kopy či chmaty, ktorými môžu na čas útočníka odraziť a získať dostatok času na útek.


Tanec japonských gejš s vejármi

Tým, že bol zaradený do prípravy na Neytiri dance, musel byť na hodinách jednoducho prebratý, inak to nešlo. Nashita dievčatám ukázala s vejármi prekrásne triky, pri ktorých sa dostavuje obdiv a úžas. Pomalý, hypnotický tanec potom pomiešala s temperamentným čínskym tancom s vejármi. Vznikla z toho nádherná, rýchla a šikovná fúzia, v ktorej učení dievčatá môžu pokračovať aj cez prázdniny.


Rytmická náuka indických tancov

Možno nie jedna z najzaujímavejších hodín, ale každopádne najťažších. Na týchto hodinách cinkali a štrngali ghunguru a payal na nohách Nashitiných i jej žiačok do indických rytmov s tradičnými i modernými piesňami. Z tých najznámejších odzneli Kaahe Chhed Mohe, Maar Dala či Mere Dholna. Nezostali sme však len pri práci nôh a na piesňach ako Deewani Mastani či Barso Re sme si preskúšali i expresiu a Hasta Mudras - prácu rúk.


Práca s gymnastickou stuhou

Hodiny, na aké sa jednoducho nezabúda. Hoci sme nemali k dispozícii nejakú veľkú halu, aby sme si mohli vyskúšať aspoň základy rytmickej gymnastiky, prácu so stuhou sme si prešli dôkladne. Otočky, obrazce, prehadzovania paličky popod nohy a poza chrbát alebo prechytávanie z opačnej strany... a takisto aj neodmysliteľný strečing. Na túto hodinu sa tak ľahko vďaka tej svalovici nezabudne!


Slovenský folklór

Neodmysliteľný! Vďaka K. Kašíkovej, ktorá pre nás vytvorila začiatočnícku choreografiu na tanec z východného Slovenska, sa nás päť ocitlo v skupinovom podaní aj pred tvárami žiakov Gymnázia KNM, ktoré malo vtedy svoj veľký Deň slovenskej kultúry a tradícií - jedli sa podlesníky i halušky, štangle aj pagáče a na naše prekvapenie, väčšina žiakov gymnázia prišla oblečená v krojoch! Vystúpenie v pestrofarebných zemplínskych krojoch obohatené šikovnými cifrovačkami nám utkvelo v pamäti ako to najkrajšie spoločné vystúpenie. Okrem tohto týždňového sústredenia sa ešte Nashita a Móhiní zúčastnili aj konferencie o hlaholike a taktiež Saja s Nashitou usporiadali aj tri prednášky o slovenskom folklóre spoločne ešte s inými folkloristami, s ktorými sme prežili krásny čas. Ďakujeme!


Ágnijin tanec - nová raritka našej lektorky Nashity Nandini

Tento náročný tanec založený na piatich základných koncepciách - pohybovej, hereckej, rytmickej, energetickej a esenciálnej - zažíva tento rok svoj prvotný rozmach. Saji sa totiž výnimočne zapáčil a rozhodla sa urobiť si z neho absolventský na úrovni "pokročilý/absolvent." Čakali ju teda dlhé hodiny cvičení i výkladov, ale aj simulácií, transgresií, štúdia najrôznejších štýlov tancov, ale aj ľudského tela a psychiky. Pri dobrej vôli sa jej ho snáď podarí dokončiť už na budúci rok. Tešíme sa teda!

—————

Späť